SALDIE, SALDIE KARTUPEĻI

Saldais kartupelis (Ipomoea batatas) ir liels, cieti saturošs, salds, bumbuļveida sakņu dārzenis, kas nāk no Amerikas tropu reģioniem.

Lai gan Latvijā saldais kartupelis nav plaši zināms un izplatīts, citur pasaulē, īpaši Amerikas reģionos, šis dārzenis ir teju katra cilvēka veselīgāko pārtikas produktu saraksta augšgalā.

1991. gadā, Vašingtonā (Center for Science in the Public Interest) tika veikts zinātnisks pētījums, kurā salīdzināja saldā kartupeļa uzturvērtību ar citiem pārtikas produktiem. Ņemot vērā šķiedrvielu, salikto ogļhidrātu, olbaltumvielu, A vitamīna un kālija daudzumu, saldie kartupeļi ieņem augstāko vietu pēc uzturvērtības.

Simts grami saldā kartupeļa satur 384% A vitamīna*, 33% C vitamīna un 13% šķiedrvielu no ikdienas ieteicamās devas (baltajā kartupelī A vitamīna daudzums ir mazāks par 1%), kā arī kalciju, kāliju, dzelzi un tie ir absolūti nevainojami tauku ziņā (0.05 grami).

Tas viss tikai 90 kalorijās! Pārsteidzoši!

Jāpiemin, ka ir daudz dažādu veidu, kā tos pagatavot – zupās, putrās, desertos, kokteiļos un uzkodās.

sweet-potatoes1Uzturvērtība

100 g produkta satur:
Enerģētiskā vērtība- 90 kcal
Olbaltumvielas- 2 g
Ogļhidrāti- 21 g
no tiem cukuri- 6 g
no tiem šķiedrvielas-3 g
Tauki- 0 g

Der zināt

Nopērkams lielākajos lielveikalos, Rimi, Sky, Stockmann, Maxima un citur.

*A vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas nepieciešams redzei, ādas veselīguma uzturēšanai un paaugstina organisma spēju pretoties dažādām infekcijām, kā arī veicina kaulu un zobu veidošanos un stiprina nervu šūnas. A vitamīns organismā veido rezerves aknās, ar kurām pietiek 2—12 mēnešu ilgam periodam. A vitamīnu satur dārzeņi, sviests, olas, zivju eļļa, krējums, siers un liellopu aknas.