STĒVIJA UN GALDA CUKURS

Vēlos pastāstīt nedaudz par to, kāpēc esmu izvēlējusies samazināt baltā galda cukura patēriņu uzturā, kāpēc cenšos nepielietot to savās receptēs un tā vietā dodu priekšroku augu izcelsmes saldinātājam ar nosaukumu Stēvija.

Kas tad ir tas mūsu iecienītais cukuriņš?!sugar_james_r_elliot_complete_health_and_fitness

Sadzīvē visbiežāk sastopamo balto cukuru iegūst no cukurniedrēm un cukurbietēm. Lielākā daļa augu šķiedras satur cukuru, bet tikai cukurbietes un cukurniedres satur pietiekamu daudzumu, lai to varētu efektīvi iegūt un pārstrādāt baltajā galda cukurā.

Cukurbiešu cukuru var lietot tikai rafinētu. Rafinētajā baltajā cukurā ir 99.9% tīras saharozes un tas ir gandrīz pilnībā rūpnieciski ražots produkts. Rafinēšanas procesā gandrīz visas derīgās vielas, kas normālos apstākļos atrodamas cukura izejmateriālā, melasē, iet bojā vai tiek atdalītas, pāri paliek vienīgi kalorijas.

Melase ir cukura izejmateriāls un blakusprodukts, kas paliek pāri pēc cukura kristalizācijas un ūdens izdalīšanas no ekstrakta. Visnotaļ veselīgāka cukura alternatīva.

Nerafinēts niedru cukurs satur 87–97 % saharozes. Brūno cukuru iegūst vai nu baltā cukura ražošanas procesā, neatdalot no tā melase, vai arī ņemot baltu cukuru un karamelizējot un/vai tam pievienojot melase. Pateicoties melasei, brūnais cukurs satur arī nedaudz minerālvielu.

Galda cukura sastāvā nav ne minerālvielu, ne vitamīnu, ne šķiedrvielu. 1 g cukura ir 4 kcal, vienā tējkarotē (5 g) – 20 kcal, „tukšas kalorijas” – kalorijas, kam ir zema barojoša vērtība, bet augsta skaitliskā nozīme “kcal”.

Cukurs un veselība 

Tā kā cukuru mēs uzņemam gandrīz ar jebkuru citu pārtikas produktu, tad ne pārāk aktīva dzīvesveida gadījumā no baltā cukura vajadzētu atteikties pavisam.

Augsts cukura patēriņš uzturā nereti ir saistīts ar aptaukošanos, cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimībām, bet vai cukurs būs neveselīgs, lielākoties ir atkarīgs no tā, cik bieži, cik daudz un kā tas tiek lietots.

Ar cukuru tiek uzņemtas daudz nevērtīgu kaloriju un, ja šī uzņemtā enerģija netiek pielietota, tā pārvēršas liekos svara gramos un kilogramos.

Pārliekas cukura lietošanas dēļ tiek aizsprostoti asinsvadi, palēninās asinsrite; sarkanie asinsķermenīši, kas transportē skābekli un dzelzi uz katru šūniņu, tiek saspiesti un nevar brīvi cirkulēt. Tāpēc ir īpaši svarīgi ikdienā aktīvi kustēties, vingrot, sportot un citādi kustināt muskuļus, stimulēt asins cirkulāciju un veicināt vielmaiņu.

Saldumi veicina imunitātes pazemināšanos, jo aizkavējas balto asinsķermenīšu veidošanās un funkcionēšana. Leikocīti ir tie, kuri cīnās ar organismā iekļuvušo infekciju. Pēc cukura lietošanas to aktivitāte samazinās uz 4-5 stundām.

Baktērijas, kas atrodas zobu aplikumā, ražo skābi no cukura, kas ir kaitīga zobu emaljai. Saldumu lietošana ne tikai bojā zobus, bet arī smaganas.

Brīnumainā Stēvijastevia

Stēvija tiek iegūta no savvaļas garšauga „stevia rebaudiana”. Stēvija auga lapas satur vielas, ko sauc par glikozīdiem, kas dod tai saldu garšu. Tā ir 100% dabīgs produkts. Atšķirībā no galda cukura, Stēvijai nav kaloriju un tā neietekmē veselību tā kā galda cukurs. Turklāt, Stēvija ir gandrīz 300 reižu saldāka par cukuru, tas nozīmē, ka tā būs jālieto mazākās devās nekā cukuru. Viena tējkarote Stēvijas var aizvietot veselu glāzi galda cukura.

Daudzi produkti satur cukuru, tā kā pilnībā atteikties no tā (vienkāršiem cukuriem) nav iespējams. Jāpiemin, ka cukuram ir arī citas funkcijas, ne tikai ēdienu saldināšana, tas arī ietekmē ēdienu tekstūru, noturīgumu un apjomu. Cukurs ir dabīgs konservants, tam ir spējas pagarināt produktu derīguma termiņu, tamdēļ, ievārījumiem, sulām, kaltētiem vai žāvētiem augļiem un ogām, konservētiem dārzeņiem, maizei un daudziem citiem produktiem tiek pievienots cukurs. Jāatzīst, daudzi izcili ēdieni nebūtu iespējami bez cukura pielietošanas.

KopsavilkumsNNS-00158-2

Lai gan Stēvijai nav kaloriju un tā nav saistīta ar tādām slimībām, kuras izraisa galda cukura pārmērīga lietošana, es to lietoju ļoti uzmanīgi, tā iemesla dēļ, ka organisms vienlīdzīgi reaģē uz saldu garšu, neatkarīgi no tā, vai tas ir dabīgs, vai mākslīgs saldinātājs. Lietojot Stēviju, organismā notiek tādi paši procesi kā lietojot cukuru. Tiek paaugstināts insulīna līmenis, kas ir gatavs “savākt” glikozi, tā kā Stēvijā glikozes nav, process paliek nepilnīgs.

Es dodu priekšroku Stēvijai galda cukura vietā, galvenokārt tāpēc, ka tai nav kaloriju, kā arī tā neveicina negatīvu ietekmi uz veselību, kā galda cukurs. Man ir svarīgi, lai ēdiens, kuru es ēdu, ir ne vien garšīgs, bet arī bagāts ar uzturvielām, lai tā enerģētiskā vērtība būtu puslīdz vienlīdzīga tā uzturvērtībai. Ilgtermiņa gandarījums, nevis tikai mirkļa apmierinājums.

Gatavojot saldos ēdienus, parastā cukura vietā bieži izmantoju augļus vai citus uzturvielām bagātus un dabīgi saldus produktus, piemēram, banānus, dateles, karoba pulveri, saldos kartupeļus, rīsu pienu, medu, kļavu sīrupu. Ar to daudzumu arī nedrīkst aizrauties, tāpēc, ja ēdienā trūkst salduma palīgā nāk Stēvija bez pievienotajām kalorijām.

Piedāvājumā ir daudz dažādu Stēvijas produktu, ir šķidrie, pulverveida saldinātāji, kā arī tabletēs. Katram produktam ir sava garša un īpašības, tāpēc nebūs viegli atrast sev piemērotāko. Ņemot vērā, ka Stēvija ir daudz saldāka par cukuru, iespējams, būs vajadzīgi vairāki mēģinājumi, kamēr spēsiet pielāgot garšu jūsu patikai.

Lietoju NuNaturals gan šķidro, gan pulverveida saldinātāju, esmu ļoti apmierināta ar šo produktu, bet tas diemžēl nav atrodams Latvijas veikalos. Esmu arī lietojusi Canderel Stevia pulveri, kas nav tīrais Stēvijas pulveris, bet arī ir labs. Stacijā redzēju šķidros Stēvijas saldinātājus ar garšām (zemeņu, šokolādes), bet vēl neesmu mēģinājusi.

Mana prioritāte ir mana veselība, es ticu, ka rūpes par to atmaksājas!