GR20

Detalizēti par GR20 ziemeļu daļu

Ceļa segums un vide

GR20 ziemeļu daļas maršruts tiek uzskatīts par grūtāku nekā dienvidu daļas. Ziemeļu vēji, neticami kalnu reljefi, kalnu virsotnes, gleznaini ezeri, stāvas un plakanās granīta nogāzes, kā arī pārejas gandrīz nešķērsojamām barjerām, kas aprīkotas ar ķēdēm. Ir daudz stāvu kāpumu un lejupceļu, vide ir ļoti kalnaina un praktiski nav iemītas taciņas ir tikai virziens. Ne velti ziemeļu daļas GR20 ir ieguvis statusu – viens no visgrūtākajiem pārgājieniem Eiropā.

Nepārvērtējiet GR20: ir jābūt diezgan labā fiziskā formā un ļoti labi motivētam, citādi var gadīties, ka GR20 kļūs par jūsu ļaunāko murgu.  Katru dienu nākas pavadīt no sešām līdz septiņām stundām ceļā. Vairākas dienas ilgs ilgāk par astoņām stundām, un tajā ietilpst diezgan ievērojami kāpumi un kritumi. Jābūt gatavam ne tikai grūtām tehniskām daļām, bet arī vienkārši ilgām stundām ceļā.

Taka ir marķēta ar treknām, paralēlām svītrām, sarkanu un baltu. Marķējums var atrasties uz akmeņiem un arī kokiem. Pa ceļam ir sastopamas arī akmeņu čupiņas pēc kurām arī var orientēties. 

Izmitināšanās

GR20 ir patvērumi (refuges), kuros var pārlaist nakti, dabūt dzeramu ūdeni un, sezonas laikā, arī pārtiku. Dienā parasti ir sastopams tikai viens patvērums, dažos posmos divi. Patvērumi atrodas reģionālā Korsikas dabas parka pārvaldes uzraudzībā un visu GR20 esošo patvērumu izmaksas ir pielīdzinātas. Tāpat kā patvēruma vietas, pa ceļam ir sastopamas arī privātas struktūras, kurās var ne tikai iegādāties ēdienu, bet arī pārnakšņot, parasti gan par dārgāku cenu. Gultasvietu un telti var rezervēt jau iepriekš un sezonas laikā pat ir ieteicams. Telts vietu iepriekšējā rezervēšana nav nepieciešama.

Katrā patvēruma iekštelpās ir aptuveni 35 vietas. Matrači ir pārklāti ar pārvalku, bet ir jānodrošinās ar savu guļammaisu. Nakts izmaksas patvērumā ir 14 eiro vienai personai. Patvērumos var ne tikai iegādāties gultasvietu iekštelpās, bet arī iznomāt kādu no patvērumam piederošajām teltīm, vai arī vienkārši samaksāt par telts vietu, ja jums ir sava telts. Par telts vietu mēs maksājām 7 EUR no cilvēku (2018.gads). GR20 ir aizliegts kempings ārpus tam paredzētajām vietām.

Korsikas parka mājiņas ir pietiekami aprīkoti pamatvajadzību apmierināšanai. Lūk, ko jūs varat sagaidīt:

  • Dušas telpas ar aukstu ūdeni, retu reizi ir piedāvāts arī siltais ūdens par nelielu samaksu.
  • Tualetes
  • Āra virtuve ar ēdiena gatavošanas iespējām
  • Iekštelpu virtuve un ēdināšanas zona
  • Kopmītņu tipa istabiņa ar divstāvu gultām
  • Divu līmeņu gultas vietas, augšā un apakšā, kur matrači atrodas blakus cits citam
  • Radio saziņa ar kalnu glābšanas dienestiem
  • Atkritumu tvertnes

Patvērumu pārvalda cilvēki, kuri parasti tur nodzīvo veselu sezonu gādājot par ceļotājiem, pārtiku un citām svarīgām lietām. Patvērumu pārvaldnieki, sāk savu sezonu no maija beigām, un viņi strādā līdz oktobra sākumam. Ārpus šī laika patvērumi esot atvērti, bet nav uzraudzīti, un tur, protams, netiek piedāvāts ēdiens.

Ziemeļu daļas GR20 ir 3 punkti, kuros var izbaudīt pienācīgu komfortu un palikt viesnīcā, ja tas ir nepieciešams. Pirmais punkts no Calenzanas ir Haut-Asco, kur piedāvā viesnīcas numurus. Slēpošanas zonas viesnīca Super Castel di Vergio piedāvā komfortablus numuriņus, kuri ir īpaši labi aprīkoti ar visu nepieciešamo. Kā arī ziemeļu daļas GR20 galapunktā – Vizavonā ir atrodami vairāki viesnīcu varianti.

Ēšana un dzeršana

Katrā parka patvērumā sezonas laikā var iegādāties gan gatavu maltīti, gan arī atsevišķus pārtikas produktus. Piedāvājumu ietekmē patvēruma atrašanās vieta. Jūnija, jūlija, augusta un septembra mēnešos patversmēs tiek piedāvātas brokastis un vakariņas, ko varat pasūtīt ierašanās laikā. Brokastis bieži tiek pagatavotas iepriekšējā dienā un izsniegtas, lai ceļotājs varētu doties ceļa jau agri no rīta.

Laikā no plkst.12 līdz plkst.14, patvērumā tiek piedāvātas nelielas pusdienas, piemēram, siera un piparmētru omlete, makaroni, korsikāņu zupa, kūpinātas gaļas vai kazas/aitu siera plate.

Vakariņas parasti tiek pasniegtas no plkst.19, tiek piedāvāti trīs ēdieni, kas ir atšķirīgi katrā naktsmītnē. Ēdienu ir nepieciešams pasūtīt, tiklīdz jūs ierodaties, citādi var būt par vēlu.

Visās naktsmītnēs ir iekštelpu virtuve, kuru var izmantot savām vajadzībām. Tā ir aprīkota ar gāze, ūdeni un virtuves piederumiem. Katram patvērumam ir arī papildu āra virtuve kemperiem.

Patvērumos var iegādāties produktus. Lielākā daļa patvērumu sezonas laikā vairākas reizes papildina pārtikas krājumus ar helikoptera palīdzību, izmantojot mūļus vai transportējot produktus ar kājām. Cenās atspoguļojas grūtības, kas saistītas ar produktu transportēšanu.

Populārs starteris ir “Assiette de charcuterie” vai žāvēta cūkgaļa. Tā ir arī laba piknikam, jo tā nebojājas un ir viegli pārnēsājama. Gaļa tiek ražota uz vietas un ir uzskatāma par vienu no labākajām pasaulē, cūkas atrodas brīvā vaļā, viņām ir labs uzturs un gaļa tiek žāvēta vairākus mēnešus, tāpēc tā nesabojāsies mugursomā.

Uz salas ir senas aitu un kazu audzēšanas tradīcijas. Līdz ar to visā GR20 posmā var sastapt siera ražotnes, kur uz vietas to arī var nopirkt. Parasti siers ir vai nu “brebis” (aitas piens) vai “chevre” (kazas piens). Esmu ēdusi aitas piena sieru un varu atzīt, ka nekad iepriekš tik gardu sieru neesmu ēdusi.

Visās patvēruma vietās ir dabīgā saldūdens avoti. Pa ceļam ir avoti, bet ne vienmēr.Patvērumos var iegādāties atspirdzinošus dzērienus, arī alu.

Vietējais alus Pietra bija pirmais alus, kas bija brūvēts ar kastaņu miltiem un miežu iesalu. Tiek pārdots visā GR20, tas ir dārgs, bet esot tā vērts.

Laikapstākļi

Laikapstākļi kalnos ir neparedzami, vienā mirklī skaistas zilas debesis pārklājas ar melniem lietus mākoņiem un sāk gāzt lietus un krusa un pēc 40 minūtēm pārstāj līt, noskaidrojas un spīd saule it kā nekas nav bijis. Ir jāieplāno ekstra dienas, gadījumam, ja ir slikti laikapstākļi, jo man šķiet, ka atrasties kalnos, nekurienes vidū pērkona negaisa laikā ir tas, ko es visnotaļ negribētu piedzīvot. Pērkona negaiss var būt ļoti bīstams, īpaši kalnos, klintis kļūst slidenas, sliktas redzamības rezultātā var noiet no ceļa un pat ir gadījumi, kad cilvēki ir gājuši bojā zibens dēļ. Dažos posmos ir ceļa alternatīvas, tieši slikto laikapstākļu gadījumos. Ir ieteicams iepriekš pārbaudīt laika prognozi.

Elektrība un zona

Elektrība ir katrā naktsmītnē, bet ne katrā naktsmītnē atļaus lādēt telefonu. Ļoti noderēja PowerBank, kuru vajadzēja uzlādēt reizi trijās dienās.

Ar Bites tīkla pārklājumu GR20 bija švaki, zona bija tikai nekurienes vidū.

 

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s